niedziela, 27 grudnia 2020

Święta Bożego Narodzenia w Betlejem

Betlejem
Betlejem

press to zoom

press to zoom

press to zoom
Betlejem
Betlejem

press to zoom
1/38

Śpiewane tak często kolędy przenoszą nas w betlejemską rzeczywistość sprzed 2000 lat. Jednak, szczególnie w tym trudnym roku pandemii, warto pomyśleć także o obecnym Betlejem i jego mieszkańcach. To szczególne miejsce w Autonomii Palestyńskiej, gdzie większość ludzi utrzymuje się jedynie z branży turystycznej, przeżywa teraz czas głębokiego kryzysu. Miasto narodzin Jezusa, odwiedzane każdego roku przez tysiące pielgrzymów i turystów, od marca tego roku świeci pustakami. Nic więc dziwnego, że sytuacja i warunki życiowe mieszkańców drastycznie się pogarszają.

Nasze Siostry, posługujące w Betlejem, nigdy nie pozostają obojętne na trudny los człowieka i zawsze spieszą z pomocą. Od lat prowadzimy Dom dla arabskich dzieci - osieroconych i z biednych lub patologicznych rodzin. Od początku pandemii Siostry podejmują szereg różnych akcji na rzecz osób potrzebujących. Wydają paczki żywnościowe ludziom, którzy nieustannie przychodzą i proszą o wsparcie lub też osobiście rozwożą je do domów uboższych rodzin. Zajmują się organizowaniem wysyłek różańców, szopek i różnych dekoracji świątecznych do polskich parafii, by dać pracę rodzinom, które utrzymują się wyłącznie z produkcji i sprzedaży dewocjonaliów. Siostry i wolontariusze wraz z dziećmi zajmują się robieniem różańców, wyszywaniem i szyciem torebek, a także pakowaniem wysyłek. Dzieciaki pod okiem właścicieli warsztatów oraz sióstr i wolontariuszy sklejały szopki, które również są wysyłane do Polski.

Na początku grudnia Siostry zorganizowały tradycyjne spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem. W akcji pomogła właścicielka biura turystycznego Anna, która ufundowała paczki. Z powodu pandemii jednak niemożliwe było wspólne spotkanie wigilijne dla dzieci i ich rodzin. Dlatego też Święty Biskup osobiście zawitał do ich domów. Domownicy przyjmowali Gościa z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością. Były to piękne spotkania, które na pewno na długo pozostaną w pamięci.

Kolejna z akcji, organizowana we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w ramach projektu Polska Pomoc, oraz przy wsparciu Burmistrza Betlejem i Urzędu Miasta, to przekazanie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym. Siostry wraz ze starszymi wychowankami zajmują się dystrybucją paczek do najbiedniejszych rodzin w mieście. W paczkach znajdują się artykuły żywnościowe oraz środki ochrony osobistej. Na pewno będą one dużym wsparciem dla borykających się z niezwykle trudną sytuacją Palestyńczyków.