sobota, 2 stycznia 2021

Peregrynacja Wizerunku Matki Bożej - spotkanie dla Ubogich

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/50

Na szlaku peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nie mogło zabraknąć spotkania z ludźmi potrzebującymi. Ubodzy i Bezdomni przybywają przed Oblicze Matki, by powierzyć Jej siebie i swoje trudne życiowe sytuacje.

Uroczystej Eucharystii, sprawowanej w kaplicy naszego Domu Prowincjalnego w Poznaniu, przewodniczy Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, koncelebrują zaproszeni kapłani. Do zgromadzonych serdeczne powitanie kieruje kapelan Sióstr Elżbietanek, ks. kanonik Wojciech Maćkowiak, które kończy słowami: „Ubogich, Bezdomnych i Samotnych, wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pomagają potrzebującym, Siostry Elżbietanki, które w tym roku obchodzą 150 rocznicę przybycia do Poznania, pragniemy polecić w tej Mszy Świętej opiece Boże Opatrzności przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani”. Z powodu restrykcji, związanych z pandemią, tylko niewielka ilość osób może uczestniczyć w tym wydarzeniu osobiście. W ławkach zasiadają Ubodzy i Bezdomni, Siostry, posługujące na co dzień w Jadłodajni oraz członkowie zespołu Jordan, uświetniający naszą Uroczystość pięknym śpiewem. Ksiądz Arcybiskup wygłasza słowa kazania, które kończy modlitwą „O Jezu Miłosierny (…) Spraw, aby bolało nas cierpienie naszych bliźnich (…) Ulituj się nad wszystkimi bezdomnymi świata i wybacz, że zbyt długo - powodowani strachem - zostawiliśmy ich samym sobie”. Podopieczni naszej Jadłodajni biorą czynny udział w liturgii, czytają czytanie i modlitwę wiernych, niosą do ołtarza dary ofiarne, wśród których znajduje się między innymi choinka, wykonana z plastikowych łyżek, na których wypisane są imiona osób korzystających codziennie z wydawanych posiłków. W ten symboliczny sposób losy ich wszystkich zawierzamy Bogu, przez ręce Maryi. Na zakończenie przemawia jeden z Ubogich, składając podziękowania Księdzu Arcybiskupowi, Kapłanom, Siostrom Elżbietankom oraz wszystkim ludziom, którzy na co dzień pamiętają o losie osób Bezdomnych i Ubogich, i w różnoraki sposób spieszą im z pomocą. Całość wydarzenia transmituje TV Polonia, dzięki czemu wielu ludzi związanych z Jadłodajnią i wspierających naszą posługę, choć nieobecnych fizycznie, może łączyć się z nami w modlitwie.

Dziękujemy wszystkim, którzy osobiście lub za pośrednictwem telewizji uczestniczyli w tym pięknym wydarzeniu. Dziękujemy za modlitwę, dzisiejszą i tą codzienną, oraz za wszelkie okazywane dobro. Prosimy, pamiętajcie przed Panem o Jadłodajni Świętej Elżbiety oraz o ludziach Bezdomnych i Ubogich, powierzając ich niełatwy los opiece naszej Matki.