3 gabinet (4).jpg

GABINET

- POMOC PIELĘGNIARSKA -

Głód to wielkie cierpienie ludzkiego organizmu. Ale nie jedyne. Osoby, przybywające do naszej Jadłodajni często cierpią z powodu dolegliwości związanych z wiekiem, różnych chorób czy dotkliwego bólu. Wiele z tych problemów to poważne, długotrwałe schorzenia, na które niewiele możemy poradzić. Jednak w licznych sytuacjach jesteśmy w stanie ulżyć ich cierpieniu.

Jak to się zaczęło? Była początkowa faza pandemii. Wszystko pozamykane. Ludzie siedzieli w domach. Wydawałyśmy jedzenie na wynos. Przyszedł mężczyzna, brudny, cierpiący. W ręku trzymał buteleczkę i środki opatrunkowe. Wracał z SOR-u, gdzie prosił o pomoc. Otrzymał ten mały zestawik i informację, że musi znaleźć sobie kogoś kto zrobi mu opatrunek bo żadnej więcej pomocy w tej chwili nie otrzyma. Przyszedł do nas. Rzeczywiście było źle. Rana na jego nodze była ogromna, brudna, śmierdząca i pełna robactwa. Siostra posadziła go na krześle na podwórku i zabrała się za czyszczenie i opatrywanie chorego miejsca. Tak narodziła się myśl, że potrzebne jest pomieszczenie, gdzie można udzielać tego rodzaju pomocy.

Na szczęście w naszym Zgromadzeniu mamy siostry pielęgniarki. Urządziłyśmy skromny gabinet. Osoby Bezdomne i Ubogie przychodzą każdego dnia. Najczęściej z powodu mieszkania na uliczny, brudu, złych warunków higienicznych na ich ciele pojawiają się rany, odmrożenia, insekty. Można sobie wyobrazić, że warunki, w których przebywają nie są sterylnie czyste. Brak odpowiedniej higieny doprowadza często do bardzo niebezpiecznej sytuacji, rany pogłębiają się, ropieją, pojawia się robactwo. W przypadku nóg może to szybko doprowadzić do gangreny i konieczności amputacji. Siostra pielęgniarka czyści, smaruje maściami, zabezpiecza, zmienia opatrunki, robi wszystko co może, aby pomóc w cierpieniu. Często wymaga to długiego czasu, aby doprowadzić do zagojenia czy wyleczenia. Dzięki jej żmudnej, codziennej posłudze wielu z Potrzebujących otrzymało zupełnie nowy komfort życia, a niejednego pewnie ocaliła od rychłej śmierci.

 

NASZYM WIELKI MARZENIEM jest wciąż zapewnienie Osobom Bezdomnym i Ubogim możliwości konsultacji lekarskiej. Wierzymy, że pewnego dnia znajdziemy dobrego człowieka, o wielkim sercu, który zechce jako wolontariusz posługiwać w Jadłodajni i swoją wiedzą i umiejętnościami ulżyć cierpieniu, tych najbardziej potrzebujących.