Poświęcenie Pustelni św. Franciszka

Pustelnia św. Franciszka w Puszczykowie została poświęcona 20 września 2013 r. przez ks. Bp. Damiana Bryla. Pustelnia jest darem z okazji 100 – lecia Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety dla drugiego człowieka, który pragnie odnowić i pogłębić relację z Bogiem. W uroczystości wzięła udział Matka Generalna M. Samuela Werbińska wraz z Zarządem Generalnym, siostry Prowincjalne z innych prowincji, siostry Regionalna i siostry przybyłe z dalekich stron, jak: Brazylia, Gruzja, Rosja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Włoch i Ziemia Święta.

Zapraszamy do Pustelni, wystarczy umówić się z siostrą odpowiedzialną pod numerem 667 131 048.

1/1

Po co Pustelnia?

Słowo pustelnia może kojarzyć się ze słowem samotność. To z kolei – ze smutkiem, spadkiem energii, depresją. Po cóż więc komu pustelnia? Jest też inne rozumienie tego słowa. Pustelnia może być miejscem i doświadczeniem życiowym. Na samotność człowiek skazuje siebie (lub bywa skazany), pustelnię się wybiera. Może ona przynieść ożywczy kontakt z samym sobą, a przede wszystkim z Panem Bogiem. Jest więc czymś cennym, z czego jednaka rzadko korzystamy. A może warto częściej?

 

Wiemy, jak bardzo potrzebni są nam inni ludzie, wiemy jednak też, jak potrzebne jest pozostawienie ich od czasu do czasu, by pełniej spotkać się z sobą samym w świetle Słowa Bożego i inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Z pustelni mogą korzystać i korzystają osoby, tak bardzo zróżnicowane wiekiem, czy też doświadczeniem duchowym, osoby świeckie, kapłani, przedstawiciele wielu zgromadzeń zakonnych żeńskich czy męskich. Z pustelni może korzystać jedna osoba lub małżeństwo.

Czy jest codzienna Msza Święta?

Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew ma życie wieczne (J 16,54). Msza Święta jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia, a szczególnie życia pustelniczego. Z tego czystego źródła możemy czerpać siłę i moc do wierności swojemu powołaniu kapłańskiemu, zakonnemu, rodzinnemu. Każdego dnia można uczestniczyć we Mszy Świętej o godz. 7.30 w kaplicy, która znajduje się na posesji Sióstr Elżbietanek obok pustelni.

 

Co znajduje się w pustelni?

- kaplica z Najświętszym Sakramentem

- sypialnio – pokój (książki, konferencje CD, magnetofon)

- aneks kuchenny (lodówka, płyta grzewcza, toster, mikrofala oraz podstawowe produkty spożywcze: sól, pieprz, makaron, mąka, cukier itp…)

Śniadania i kolacje w swoim zakresie. Obiad można otrzymać codziennie od sióstr w termosie.

1/1

Co znajduje się wokół pustelni?

- Droga Krzyżowa

- Życiorys św. Franciszka w obrazkach

- Piękno przyrody, które kochał św. Franciszek

1/1

Jaki jest koszt pobytu w pustelni?

Pustelnia jest darem z okazji 100 – lecia Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety dla współczesnego człowieka, który pragnie odnowić i pogłębić relację z Panem Bogiem. Dlatego nie ma ceny za pobyt – tylko – można złożyć ofiarę, by pustelnia mogła na długie lata służyć człowiekowi.

ŚWIADECTWA

„Podczas poświęcenia Pustelni św. Franciszka 20 września 2013 r., ks. Biskup Damian Bryl zadał wszystkim, którzy kiedyś zamieszkają w jej murach dwa pytania: Czy pobyt w Pustelni jest dla ciebie chwilową ucieczką od doczesności? Czy pobyt w Pustelni jest dla ciebie zawiązaniem nowych więzi z Jezusem?

…od początku, od pierwszej chwili odpowiedzi szukałam tylko na drugie pytanie, nie planowałam tych rekolekcji… w każdej chwili przeżywanej tutaj doświadczyłam nowej więzi, nowego spotkana, nowej przyjaźni z Chrystusem, który nie tylko „na nowo” przyszedł do mnie, ale przewrócił moje dotychczasowe życie „do góry nogami”. Idąc do Pustelni po ciszę, doświadczyłam tego, że były to najbardziej przegadane rekolekcje. Rozmawiałam z sobą, „gadałam, gadałam, gadałam”, rozmawiałam ciągle z Jezusem, na głos, wszystko głośno, aby nie uciekać przed własną myślą, przed głosem sumienia, aby się nie rozpraszać. Przeżyłam Rok Wiary – rekolekcje, a rekolekcjonistą był sam Bóg. Dobrze, że są takie miejsca na ziemi jak Pustelnia św. Franciszka w Puszczykowie, gdzie można przyjść i za drzwiami zostawić wszystko, aby stanąć pod krzyżem i przed tabernakulum odpoczywać w ramionach Jezusa, gdzie cisza koi, gdzie Bóg wychodzi naprzeciw, gdzie wszystko staje się wiarą prostą i ufną”.

Pierwsza Pustelniczka

„Jak dobry jest Bóg dla prawych, dla tych, co są czystego serca …”

„Chwalcie PANA, wszystkie narody, wysławiajcie Go wszystkie ludy;

bo Jego łaska nas nami potężna a wierność Pańska trwa na wieki…”

                                                                                                      Ps. 117, 1-2

 

Dziękuję Boskiemu Oblubieńcowi – Jezusowi, za czas wyjścia na pustynię, by usłyszeć Jego głos, Jego Słowo … by wgłębić się w to Słowo Bożę…Niech będzie uwielbiony BÓG za to, że ON SAM wybiera czas, miejsce, ludzi…

Dziękuję Dobremu Bogu i proszę Go, za tymi, których natchnął by powstało to Bożę dzieło – Pustelnia św. Franciszka. „Niech Cię PAN błogosławi i strzeże…” (Lb 6,24-26)

Wdzięczna Siostra

„…Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,

Nieustannie Cię wychwalają…” (Ps 84,5)

„… Po prostu bądź pobądź tu ze Mną

Abym miał Cię do kochania …” (s. Miriam od Krzyża)

 

Bardzo dziękuję Bogu za to miejsce. Tu naprawdę jest dom Pana, który czeka, by rozpalić nasze serca Swoją Miłością. Dziękuję Siostrom za ogromną troskę o pustelników. Niech nasz KOCHANY OJCIEC obficie błogosławi tym, którzy trudzili i trudzą się dalej przy tej Pustelni – by miłość była kochana. Każdemu, kto to miejsce odwidzi życzę doświadczenia spotkania żywej, czułej miłości OJCA. UFAM, że OJCIEC pozwoli mi tu wrócić.

Wdzięczna Ania

PAX ET BONUM

Słowo „dziękuję” nie mieści wszystkiego, co czuję. Czas spędzony w Pustelni św. Franciszka w Obecności Jezusa był błogosławiony. Mam głęboką nadzieję, że przyniesie owoc obfity. Opatrzność Boża czuwa nad siostrami.

Z pamięcią modlitewną Hanna z Poznania

Pokój i dobro!

Bogu niech będą dzięki za to miejsce i ludzi, dzięki którym mogło ono powstać! Przyjechałam tu, bo tęsknię za czasem spędzonym sam na sam z Bogiem – w ciszy, spokoju, nie spiesząc się nigdzie. Takie chwile są szczególne i myślę, że Bogu również sprawiają dużo radości. Był to dla mnie czas spędzony w ramionach kochającego Ojca. Spędziłam z Bogiem czas, rozmawiałam z Nim, poznawałam Go i pozwalałam się kochać. Żadna ziemska radość nie może się równać z radością bycia umiłowanym dzieckiem Wielkiego Boga! Niech to wspólne przebywanie i napełnianie się Ojcowską Miłością owocuje w codziennym życiu – moim i każdego, kto tu przybywa i będzie przybywał.

Patrycja

Bogu niech będą dzięki za to, że przez pięć dni mogłam codziennie „Patrzeć na Niego, a On na mnie”. W ciszy i samotności, ale nie samotnie, pięknie jest przeżyć dni rekolekcji. Bóg jest tutaj tak blisko mnie, że mogę Go czuć, rozmawiać z Nim, głośno jak z najlepszym Przyjacielem. Chociaż z przyjacielem po spotkaniu rozstaję się i każdy zmierza w sobie wyznaczonym kierunku, a Ty Boże we mnie zostajesz.Dzięki Ci za bezwarunkową Miłość.  Najcenniejszym przeżyciem w czasie tych dni była dla mnie adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu. Mogłam poprosić Kapłana, aby zostawił Jezusa na dłuższej niż godzinę, ale tego nie zrobiłam, bo chciałam tęsknić do następnego spotkania, do następnego dnia.

Siostra

Ilość odwiedzin:

©2020 WEBMASTER: bialkamaciej@gmail.com