4 rozmównica  (3).JPG

ROZMÓWNICA

Jednak nakarmić, opatrzyć rany to jeszcze za mało. Pomagając Osobom Bezdomnym i Ubogim widzimy znacznie więcej potrzeb.

Było pochmurne przedpołudnie, zimno, padał rzęsisty deszcz. Młody człowiek, przemoczony, zaniedbany podchodzi i prosi „Siostro, czy możemy porozmawiać? Naprawdę nie dam już sobie rady. Potrzebuję, żeby ktoś mnie wysłuchał”. „Dobrze, wejdź do domu, porozmawiamy”. „Nie – odpowiadam młody człowiek, ku wielkiemu zaskoczeniu Siostry – ulica jest moim domem, porozmawiajmy tutaj”. Chwilę da się tak rozmawiać. Jednak trudno mówić o poważnych, życiowych, problemach obok stojących w kolejce ludzi, gdzie co chwilę ktoś przechodzi, podchodzi z pytaniem czy prośbą do Siostry. Wtedy narodziła się idea nowego miejsca – miejsca, gdzie potrzebujący człowiek może usiąść i spokojnie porozmawiać z osobą, która go wysłucha i spróbuje pomóc. Ale jednocześnie miejsca, które jest tam gdzie rozgrywa się codzienność Osób Bezdomnych – na ulicy.

Zadanie trudne, wymagające konkretnej pracy. Poprosiłyśmy o pomoc mężczyzn z grupy Wojowników Maryi. Nie musiałyśmy długo czekać na odpowiedź. Wojownicy zabrali się do pracy. Prawie miesiąc trwała budowa małego, bardzo solidnego domku, który nazwany został Rozmówcą Świętego Józefa. Wojownicy, nie tylko własnymi rękami wybudowali Rozmównicę, ale także w całości ją ufundowali. JESTEŚMY IM ZA TO Z CAŁEGO SERCA WDZIĘCZNE. Rozmównicę poświęcił Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Znajduje się ona na podwórku, przy naszej Jadłodajni.

Tak zaczęła się ta historia…

Dziś w Rozmównicy oferujemy bardzo konkretną pomoc wszystkim zgłaszającym się z prośbą o pomoc. To miejsce, gdzie Osoba potrzebująca może spotkać się na rozmowie ze specjalistą z danej dziedziny. Stworzyliśmy warunki do spokojnej, intymnej rozmowy, aby w ten sposób jeszcze bardziej, lepiej i skuteczniej pomóc Osobom w kryzysie bezdomności i Osobom Ubogim.

W konkretne dni można spotkać się z różnymi osobami, zależnie od rodzaju pomocy, jakiej się potrzebuje. Korzystanie ze spotkań jest całkowicie darmowe. 

 

NADAL POSZUKUJEMY specjalistów w różnych dziedzinach, ludzi o otwartych sercach, którzy zechcą ofiarować swój czas, by pomóc potrzebującemu człowiekowi.

Dlatego zapraszamy do współpracy (wolontariat): psychologów, psychiatrów, lekarzy, pielęgniarki, prawników, kapłanów.

 

Plan dyżurów w Rozmównicy

 

Wszelkie informacje dotyczące Rozmównicy św. Józefa
można uzyskać pod numerem telefonu 786-819-850.