ZGROMADZENIE SIÓSTR ŚW. ELŻBIETY - PROWINCJA POZNAŃSKA

ELŻBIETANKI

Spotkanie Taizé w Rostock

W tym roku Europejskie Spotkanie młodych miało miejsce w niemieckiej, nadmorskiej miejscowości Rostock. Pragnąc dać młodzieży, która często nigdy wcześniej nie słyszała o Taizé, możliwość przeżycia tego niezwykłego wydarzenia, nasze Siostry wybrały się wraz z młodymi do Rostock. Jak wygląda typowy dzień na Europejskim Spotkaniu? Śniadanie otrzymujemy u rodzin goszczących. O godz. 8.30 spotykamy się w naszych parafiach, które są rozsiane na terenie całego miasta, na poranną modlitwę. Ponieważ jest to wydarzenie ekumeniczne, wspólne spotkania obejmują zawsze modlitwę psalmami, rozważanie Pisma Świętego, prośby oraz śpiew charakterystycznych pieśni Taizé. Po modlitwie odbywają się spotkania w małych grupach. Mimo, że są to zawsze grupy bardzo międzynarodowe, wzajemna życzliwość i otwartość, sprawiają, że doskonale potrafimy się porozumieć.  Spotkanie to czas dzielenia się swoim doświadczeniem Boga, przeżywania wiary, odpowiedzi na przygotowane pytania, prezentowania perspektywy swojego kraju czy wyznania. Dalsza część dnia to lunch, przygotowany z suchego prowiantu, otrzymanego poprzedniego dnia, modlitwy południowe oraz warsztaty. Tutaj wybór aktywności czy tematyki jest ogromny. W ramach warsztatów można także zwiedzić goszczące nas miasto, z czego uczestnicy bardzo chętnie korzystają. Dla katolików jest oczywiście czas na uczestnictwo w Eucharystii. Na spotkaniu zawsze gości wielu księży z Polski, w tym roku towarzyszyło nam także trzech biskupów: Abp. Grzegorz Ryś, Abp. Tadeusz Wojda i Bp. Adam Bab. Kolację spożywamy wspólnie na wielkiej hali w HanseMesse. W tym roku królowała gorąca zupa w puszce. Następnie rozpoczyna się wydarzenie, które jest sercem każdego dnia – modlitwa wieczorna. Tutaj spotykają się wszyscy, biorący udział w Spotkaniu, by wspólnie się modlić. Śpiewamy, czytam psalmy, rozważamy Pismo Święte. Bracie kierują do na słowo, którego uczestnicy zawsze słuchają w wielkim skupieniu. Jak to w Taizé, nie może też zabraknąć ciszy, przeznaczonej na osobistą modlitwę.   Tak przebiega każdy z dni Spotkania. Dodatkowe wydarzenia pojawiają się 31 grudnia. W ramach popołudniowych warsztatów spotykamy się w swoich grupach narodowych. Jest to jedyny moment, kiedy mamy okazję spędzić czas ze wszystkimi naszymi rodakami, który też biorą udział w Spotkaniu. W sylwestrową noc, po zrealizowaniu standardowego, dziennego programu, spotykamy się jeszcze w naszych parafiach o godz. 23.00, aby wspólnie modlić się o pokój. Modlitwa trwa do północy. Po powitaniu Nowego Roku rozpoczynamy tzn. Święto Narodów. Jest to czas wspólnej, radosnej zabawy. Każda z grup narodowych przygotowuje jakiś punkt programu. Są to najczęściej tańce, piosenki lub zabawy. Dzięki temu, nie tylko miło spędzamy sylwestrową noc, ale także poznajemy tradycje i zwyczaje innych państw. Pierwszy dzień Nowego Roku zaczynamy oczywiście od modlitwy. Następnie wspólnie z naszymi gospodarzami spożywamy świąteczny obiad. Jest to także moment podziękowań i pożegnań. A wzruszających chwil pożegnania jest na Taizé wiele. Choć czas, który spędzamy razem nie jest stosunkowo długi, to jednak jego intensywność i głębia przeżyć, sprawiają, że uczestnicy bardzo się ze sobą zżywają i nierzadko zawierają trwałe przyjaźnie.   A więc, jak wygląda Europejskie Spotkanie Młodych? Można długo i obszernie opowiadać, ale i tak nie da się tego przekazać słowami. Wspólnoty i ducha Taizé po prostu trzeba doświadczyć samemu. Ci wszyscy, którzy uczestniczyli doskonale to rozumieją. A tych, którzy nigdy nie mieli takiej okazji, zachęcamy, by już dziś zacząć planować wyjazd do Ljubljany. Zapisy już od września, a zaczynamy jak zawsze 28 grudnia. Naprawdę warto.

udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

NOWE WPISY: