PUSTELNIA ŚW. FRANCISZKA
Słowo pustelnia może kojarzyć się ze słowem samotność. To z kolei – ze smutkiem, spadkiem energii, depresją. Po cóż więc komu pustelnia? Jest też inne rozumienie tego słowa. Pustelnia może być miejscem i doświadczeniem życiowym. Na samotność człowiek skazuje siebie (lub bywa skazany), pustelnię się wybiera. Może ona przynieść ożywczy kontakt z samym sobą, a przede wszystkim z Panem Bogiem. Jest więc czymś cennym, z czego jednak rzadko korzystamy. A może warto częściej? Wiemy, jak bardzo potrzebni są nam inni ludzie, wiemy jednak też, jak potrzebne jest pozostawienie ich od czasu do czasu, by pełniej spotkać się z sobą samym w świetle Słowa Bożego i inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Z pustelni mogą korzystać i korzystają osoby, tak bardzo zróżnicowane wiekiem, czy też doświadczeniem duchowym, osoby świeckie, kapłani, przedstawiciele wielu zgromadzeń zakonnych żeńskich czy męskich. Z pustelni może korzystać jedna osoba lub małżeństwo.
Pustelnia Świętego Franciszka w Puszczykowie została poświęcona 20 września 2013 r. przez ks. Bp. Damiana Bryla. Pustelnia jest darem z okazji 100 – lecia Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety dla drugiego człowieka, który pragnie odnowić i pogłębić relację z Bogiem.
W uroczystości wzięła udział Matka Generalna M. Samuela Werbińska wraz z Zarządem Generalnym, siostry Prowincjalne z innych prowincji, siostry Regionalne i siostry przybyłe z dalekich stron, jak: Brazylia, Gruzja, Rosja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Włoch i Ziemia Święta.
Wewnątrz budynku PUSTELNI znajdują się:
- kaplica z Najświętszym Sakramentem,
- sypialnio-pokój (książki, konferencje CD, magnetofon),
- aneks kuchenny (lodówka, płyta grzewcza, toster, mikrofala oraz podstawowe produkty spożywcze: sól, pieprz, makaron, mąka, cukier itp…),
- łazienka.
Natomiast w jego okolicy można znaleźć:
- Drogę Krzyżową,
- życiorys świętego Franciszka w obrazkach,
- piękno przyrody, które tak bardzo pokochał święty Franciszek
Jaki jest koszt pobytu w PUSTELNI?
Pustelnia jest darem z okazji 100 – lecia Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety dla współczesnego człowieka, który pragnie odnowić i pogłębić relację z Panem Bogiem. Dlatego nie ma ceny za pobyt – jedynie można złożyć dobrowolną ofiarę, by pustelnia mogła na długie lata służyć człowiekowi.
PODSUMOWANIE
- dla jednej osoby lub małżeństwa
- dobrowolna ofiara